1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Bir Ürün Nasıl İcat Edilir?

 Bir Ürün Nasıl İcat Edilir?

Yöntem 1/3 Ürününüzü Hayal Etmek

Bir ürün nasıl icat edilir? Sorusunu merak edenler, inanılmaz derecede popüler, hayat değiştiren ürünler yapabileceğinizi düşünüyor musunuz? O zaman beklemeyin! Kendi icadınızı yaratmak ve onu pazara sunmak için bu basit adımları izleyin.

1Fikirler için beyin fırtınası yapın: Gerçekten benzersiz ve kullanışlı bir ürün bulmanın ilk adımı, fikirlerinizi beyin fırtınası yapmaktır. Uzmanlık alanınızı düşünün – en çok neyle ilgileniyorsunuz ve neyi en iyi biliyorsunuz? Baştan sona bir şey icat etmek için bilgi aleminde kalmanız gerekir. Değilse, harika bir fikriniz olabilir, ancak onu nasıl uygulayacağınıza dair hiçbir ipucu yok.

 • Sizi ilgilendiren her şeyin bir listesini yapmayı deneyin. Bunlar hobiler, işler veya düzenli olarak kullandığınız ürünler olabilir.
 • İlgilendiğiniz her bir etkinlik veya öğe için, bir buluş biçiminde yapılabilecek olası iyileştirmelerin bir alt listesini yapın. Bu, ürün veya faaliyetin varyasyonlarını veya faydalı eklentileri içerebilir.
 • Büyük bir liste yapın. Çok az fikre sahip olmak çok daha iyidir, bu yüzden ekleyecek başka hiçbir şey düşünmeyinceye kadar listelemeye devam edin.
 • Olası icat listenize sürekli olarak yeni öğeler eklemek için her zaman yanınızda bir günlük bulundurun. Fikirlerinizi tek bir yerde, bir günlükte organize etmek, zihinsel olarak dağınıklıktan arındırmanıza ve fikirlerinizi daha sonraki bir tarihte gözden geçirmenize de yardımcı olacaktır.
 • Beyin fırtınası sürecini aceleye getirmeyin. İlham size şimşek gibi çarpmayabilir ve epifani vurmadan önce birkaç hafta veya aylarca fikir listelemenizi gerektirebilir.

2Bir fikre karar verin: Olası tüm seçenekleri değerlendirdikten sonra, icadınız için en iyi fikri seçin. Şimdi projenin detayları hakkında düşünmek için zaman ayırmanız gerekiyor. İcadınızın neye benzeyeceğini düşündüğünüz hakkında bazı eskizler çizin ve ardından bazı önemli soruları düşünün.

 • Bu ürünü geliştirmek için neler ekleyebilirsiniz? Buluşunuz o kadar özel ki, insanlar onu hayatlarına sokmaya mecbur hissedecekler? Buluşunuz neden bu kadar harika?
 • Yapılması gerekebilecek değişiklikleri düşünün. Buluşunuzun hangi kısımları gereksiz veya gereksizdir? Üretimi daha verimli veya daha ucuz hale getirmenin bir yolu var mı?
 • İcadınızın tüm yönlerini ve tüm gerekli kısımları ve nasıl çalıştığı veya ne yapacağıyla ilgili önemli ayrıntıları düşünün. Bu cevapları ve fikirleri günlüğünüzde saklayın, böylece onlara geri dönebilirsiniz.

3Buluşunuzu araştırın: İcadınıza güvendikten ve faydalı değişiklikler yaptıktan sonra, fikirlerinizin gerçekten benzersiz olduğundan emin olmak için onu inceleyin. Sizin gibi başka bir ürün zaten patentliyse, icadınızı seri üretemez veya kendi patentinizi alamazsınız.

 • Buluşunuzun açıklamasına uyan ürünleri çevrimiçi olarak arayın. Ürününüz için önceden oluşturulmuş bir adınız varsa, zaten kullanılmadığından emin olmak için bunu da arayın.
 • Sizinkine benzer ürünler sunan mağazaları ziyaret edin. Raflarında benzer ürünler arayın ve hatta mağaza çalışanlarından benzer bir amaçla satabilecekleri ürünleri istemek için uzağa gidin.
 • Yakınınızdaki bir Patent ve Ticari Marka Saklama Kitaplığını ziyaret edin. Burada, sizinki gibi diğer buluşlar için tüm patentleri ve kategorileri arayabilirsiniz. Ayrıca özgürsünüz ve aramanıza yardımcı olması için kütüphanecilerin yardımını kullanabilirsiniz.
 • Piyasada gerçekten sizinkine benzer başka icatlar olmadığını doğrulamak için profesyonel bir patent araştırması yaptırın.
 • ABD’de patentler, “ilk icat” esasına göre değil “ilk dosyalama” esasına göre verilmektedir. Bu, mümkün olan en kısa sürede, başka hiç kimsenin sizi kopyalayamaması için icadınız için bir patent başvurusunda bulunmanız gerektiği anlamına gelir. Ürününüzü ilk icat ettiğinizin kanıtı (tipik olarak bir dergi şeklinde), başka bir kişiden önce patent almanıza yardımcı olmaz.

Yöntem 2/3 Buluşunuzun Patentini Alma


1 Buluşunuzun eksiksiz bir kaydını oluşturun:
Patent almak için ürününüzü icat eden ilk kişi olmanız gerekmese de, tüm teknik özellikler ve kullanımlar da dahil olmak üzere icadınızın bir kaydını tutmanız gerekecektir.

 • Ürününüzü icat etme sürecini kaydedin. Fikri nasıl ortaya çıkardığınızı, size neyin ilham verdiğini, ne kadar sürdüğünü ve bunu neden yapmak istediğinizi yazın.
 • Onu yaratmak için ihtiyaç duyacağınız her şeyi, icadınız için tüm olası parçaları ve malzemeleri listeleyin.
 • Piyasada tasarım olarak sizinkine benzer ve halihazırda bir patenti olan başka bir ürünle karşılaşmadığınızı gösteren araştırmanızın kaydını tutun. Patent almaya hak kazanmak için icadınızın benzersiz olduğunu kanıtlamanız gerekir.
 • Buluşunuzun ticari satış değerini düşünün. Patent avukatı kullanmasanız bile patent almak için ücretler vardır. Bu ücretleri taahhüt etmeden önce, icadınızın satışına bağlı olarak ticari değeri ve potansiyel geliri kaydettiğinizden emin olun. Böylelikle ürününüzün kazanç potansiyelinin ücret olarak ödeyeceğiniz tutardan daha ağır bastığını bileceksiniz.
 • Buluşunuzun gayri resmi bir çizimini oluşturun. Süslü bir şey yaratmanıza gerek yoktur, ancak buluşunuzun doğru bir çizimine sahip olmak, patent başvurusunda bulunmak için gerekli olabilir. Kendiniz bir sanatçı değilseniz, çizimi sizin için sanatsal bir arkadaşınızın veya aile üyenizin oluşturmasını sağlayın.

2Bir patent avukatı tutmayı düşünün. Patent avukatları çok pahalı olabilir, ancak destekleri paha biçilmezdir. Bir patent avukatının asıl görevi, bir patent almanıza ve patent ihlali ile başa çıkmanıza yardımcı olmaktır.

 • Patent avukatları, her zaman güncel olmanızı sağlamak için patent yasasındaki en son değişikliklere dayanarak tavsiyelerde bulunabilir.
 • Birisi patentinizi ihlal ederse (siz onu aldıktan sonra), patent vekiliniz konuyla ilgilenmek için yasal adımlar atmanıza veya gerekirse onu dava etmenize yardımcı olabilir.
 • Buluşunuz “teknoloji” kategorisi altında sınıflandırılırsa, bir patent avukatı, benzer teknolojik ilerlemelerin başka şirketler veya işletmeler tarafından halihazırda başlamamasını sağlamada özellikle yardımcı olabilir. Teknoloji, en hızlı büyüyen gelişme alanlarından biridir ve patentlenmesi en zor alanlardan biridir.

3Geçici bir patent başvurusu alın. PPA olarak da adlandırılan geçici bir patent başvurusu, buluşunuzun patent alma sürecinde olduğunu gösterir. Bu, patent başvurunuz hala işlenirken başkalarının fikrinizi kopyalamasına karşı güvende olacağınız anlamına gelir.

 • Bu adım isteğe bağlıdır, ancak sizden biraz önce sizinle aynı buluş için bir patent alırsa, sizi gönül yarası ve hayal kırıklığından kurtarmada çok yardımcı olabilir.
 • Çalıştığınız işletmeye ve patentini almak istediğiniz ürüne göre 65 – 260 $ arasında değişen bir ücret ödemeniz gerekecektir

4Patent başvurusu yapın. Buluşunuzla ilgili tüm bilgilerinizi düzenledikten sonra, normal bir patent başvurusu veya RPA için başvuruda bulunabilirsiniz. Bunlar, USPTO aracılığıyla kendi web sitesinde veya yakınında bulunuyorsanız bir ofiste dosyalanır. Formda verilen adım adım talimatları uygulamanız ve formu göndermeden önce gerekli tüm bilgileri sağlamanız yeterlidir. 

Yöntem 3/3: Buluşunuzu Gerçeğe Dönüştürme


1Bir prototip oluşturun. 
Eserlerde patentiniz varken, icadınızın çalışan bir modelini oluşturmanın tam zamanı. Pahalı malzemelerle yapmaktan veya kapsamlı bir süreçten geçmek konusunda endişelenmeyin, sadece kendi icadınızın bir versiyonunu yapın.

 • Ürününüzün oluşturulması için kesinlikle zorunlu olmadıkça, prototipinizi, icadınızın toplu olarak üretileceği aynı malzemelerden yapmanız gerekmez.
 • Prototipi kendi başınıza yapmayı başaramazsanız, bir şirkete sizin için bir tane yapması için ödeme yapabilirsiniz. Yine de bu oldukça pahalı olabilir, bu yüzden her zaman önce kendiniz yapmayı denediğinizden emin olun.

2Bir sunum oluşturun. Elinizdeki patent ve prototipinizle başarıya giden yoldasınız! Bir sonraki adım, buluşunuzun temellerini tamamen kapsayan bir sunum yapmaktır. Bunu hem potansiyel üreticilere hem de alıcılara göstermek için kullanabilirsiniz, ancak her amaç için sunumunuzun biraz farklı sürümlerini oluşturabilirsiniz.

 • Hangi şekilde hazırlarsanız hazırlayın, sunumunuzun çok profesyonel olduğundan emin olun. Göstermek için bir powerpoint, video veya fiziksel sunum panosu yapabilirsiniz.
 • Çok sayıda yararlı bilgi, diyagram ve resim kullanın. Ürününüzün özelliklerini, kullanımlarını ve uzun vadeli sonuçları veya faydalarını karşıladığınızdan emin olun.
 • İsteğe bağlı olmasına rağmen, icadınız için muhteşem bir sunum hazırlamak üzere bir grafik tasarımcı tutmayı tercih edebilirsiniz. Mümkün olduğu kadar görsel olarak çekici hale getirmek, hem üreticilerin hem de alıcıların ilgisini çekecektir.
 • Sunum için de konuşmanızın iyi olduğundan emin olun. Harika diyagramlara ve görüntülere sahip olmak yeterli değildir, topluluk önünde konuşmada iyi olmanız gerekir. Not kartlarını ezberlemeyin, ancak söylemek istediğiniz her şey ve sorulabilecek genel soruların cevapları hakkında bir fikriniz (gerekirse notların yardımıyla) olsun.

3Buluşunuzu bir üreticiye sunun. Sizinkine benzer ürünler yaratan ve sizin için buluşunuzu üretmeleri için onlara hitap eden yerel üreticiler bulun. Başlamak için onlara kim olduğunuzu ve onlardan ne istediğinizi açıklayan bir tanıtım mektubu göndermeniz gerekebilir.

 • Mektubunuzdan (salyangoz posta veya e-posta) yanıt aldıktan sonra sunumunuzu hazırlayın. Muhtemelen buluşunuzu onlara sunmanız ve şirketlerinden ne istediğinizi açıklamanız gerekecektir.
 • Onlara sunumunuzun ve bilgilerinizin bir kopyasını bıraktığınızdan emin olun, böylece siz ayrıldıktan sonra bile gözden geçirebilirler.
 • Buluşunuzun neden ve nasıl sadece insanlara yardım etmekle kalmayacağını, aynı zamanda üreticiye çok para kazandıracağını vurgulayın. Onlar sizin gibi iş adamları ve sizinle ortak olurlarsa anlaşmanın sonunda ne elde edeceklerini bilmek istiyorlar.

4Buluşunuzu üretin. Buluşunuzla birlikte bir üretici bulduğunuzda, onu seri üretmeye başlayın! Küçük gruplar halinde başlamak muhtemelen en iyisi olsa da (imalat şirketiniz bu konuda sizinle konuşacaktır), yüzlerce veya binlerce icat yaratmaya başlayabilirsiniz.

5Buluşunuzun reklamını yapın. Her şeyi alaşağı ettin; patentiniz, prototipiniz, bir üretici ve son olarak icadınız toplu üretildi. Maksimum satış potansiyelini elde etmek için reklamını yapmanın yollarını bulun.

 • Ürününüzü satmayı onlarla görüşmek için yerel işletme sahipleri ve mağaza yöneticileriyle görüşün. Yerel bir girişimciye yardım etmenin yanı sıra, bunu yapmanın işleri için neden harika bir seçenek olduğunu açıklamak için sunumunuzu gösterebilirsiniz.
 • Buluşunuz için reklamlar oluşturun. İnsanların ürününüzü satın alması için yalvaran resimler ve videolar oluşturmak için yerel bir grafik tasarımcının yardımına yatırım yapın!
 • Bölgenizde reklamınızı göstermenin yollarını bulun. Birçok gazete, TV istasyonu ve yerel radyo istasyonu, küçük bir ücret karşılığında ürününüzün reklamını yapabilir.
 • Bunu arkadaşlarınız ve aileniz arasında paylaşın. Fikrinizle en yakın olduğunuz kişileri dahil etmek, icadınızın duyurusunu yeni topluluklara ve topluluklara ulaştırmanıza yardımcı olacaktır.
 • Yerel bilgilendirme toplantıları ve standları ile girişimcilik konferansları ve iş fuarları düzenleyin. Yakınınızdaki kongrelerde ürününüzü tanıtmak için bir stant sahibi olmanın maliyetini inceleyin. 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın