Bebeklerde Diş Çıkarma Nasıl Olur ?

 Bebeklerde Diş Çıkarma Nasıl Olur ?

Bebeklerde diş çıkarma nasıl olur sorusunu merak eden sevgili ebeveynler, bu içerik tam size göre. Bebeklerde süt dişleri (deciduous) ismi verilen öncü dişler ortalama 6 aylıkta itibaren kendilerini göstermeye başlar. Önce alt çenede, ön dişler patlar ve bunları da üst çenedeki karşılıkları takip eder. Yaklaşık 28 aylığa kadar süt dişleri tamamlanır. Bu geçici dişler, ortalama 6 yaşından itibaren kalıcı dişler ile yer değiştirmeye başlarlar. Süt dişlerinin kalıcı dişler ile yer değiştirmesinden sonra da 18 – 20 yaşları civarında da yirmi yaş dişide denen en arkada yer alan dişler kendilerini gösterirler.

Dişler tamamlanınca erişkin bir insanda 32 diş bulunur. Dişler üst ve alt çenede bulunan kemik boşlukları içinde yer alırlar. Her çenede 16 diş için yer vardır. Dişler fonksiyonları açısından 4 guruba ayrılır. Kesici dişler, köpek dişleri, ön azılar, ve azı dişleri. Dişler çene kemiğinden bebek doğmadan önce yapılmaya başlar.

Çocukta ilk diş çıkışı, genelde 6 aya kadar olur. Bazı bebeklerde dişler, 3 aylıkken çıkabilirken, bazı bebeklerde 12 aya kadar, bir neden olmaksızın gecikebilir. Böyle durumlarda diş hekimi gerek gördüğü zaman röntgen ile diş gelişimini araştırabilir. İlk dişin, dişetini patlatması sırasında, burada kırmızılık hassasiyet görülebilir. Bazı bebeklerde ise kırmızılık yerinde mavimsi bir renkte izlenebilmektedir.. Çocukta genel bir rahatsızlık, huzursuzluk görülebilir. Ağız sulanması sık görülür.

Aşırı salya nedeni ile ağız çevresi, göğüs ve yüzde bazı lekelenmeler olabilir. Cildin kuru tutulması için azami çaba gösterilmelidir. Aşırı salgı, boğazını temizlemekte zorlanan bebekte öksürmeye neden olabilir. Aşırı salgı halinde bebeğinize bol bol sıvı vermelisiniz.

Bu dönemde bebeğinizde ateş, bulantı, kusma gibi bulguların varlığı, dişten diye düşünülmemelidir. Bebeğin diş çıkartması sırasında yaşadığı sorunları yenmekte, çocuğu sallamak, kucaklamak ve soğuk simit şeklindeki halkaların ısırtılması çok rahatlık vericidir. Bu amaçla hazırlanmış içi su dolu dondurulan simitler, dişler çıktıktan sonra delinme riski nedeni ile kullanılmamalıdır.

Temiz ıslak bezlerin dondurulması ile elde edilen materyaller bu amaç için uygundur. İlk diş çıktığında bu dişin bakımı ihlal edilmemelidir. Bir çok uzman dişler çıkmadan da , diş etlerinin silinmesini ve çocuklara iyi bir ağız sağlığı alışkanlığı verilmesini önermektedirler. Diş etlerinin bakımı konusunda bebeğin anne baba ile iyi iletişim anında bu bölgelerin gözle kontrolü yapılmalıdır.

Sonra parmağa sarılacak bir gazlı bezle nazikçe diş etleri ve varsa dişler silinmelidir. Diş macunu bu dönemlerde kullanılması gerekmez. Birden fazla diş çıktığında ise çok yumuşak bir fırça yardımı ile temizlik yapılmalıdır. İkinci dişin çıkmasından sonra mutlaka diş ipi yardımı ile diş araları temizliği başlanmalıdır.

Dişlere yönelik bakımın erkenden başlaması çok önemlidir. Eğer kalıcı dişler hazır olmadan, süt dişlerini bebek kaybederse gelecekte gerek diş ile ilgili gerekse de ağız yapısı ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilecektir. Çocuklar dişlerini bazı kazalar sonrasında veya çürükler ile kaybedebilirler. Böylece erken kaybedilen süt dişinin çevresindeki dişler bu boş alana doğru kayabilirler.

Eğer bu olursa, kalıcı diş hazır olduğunda çıkabilecek alan olmaz. Diş çıkarken eğilebilir veya dönebilir. Bu dişlerin bakımı daha zordur ve çürümeye meyillidirler. Diş hekimleri erken kaybedilen dişlerin yerlerinin korunması amacı ile bazı uygulamalar yapmakta ve ağız yapısı ve sağlığı korunmaktadır.

Bebeklerde diş çıkarma nasıl olur ?

Diş ve Ağız Sağlığı Açısından Hangi Önlemler Alınmalı ?

Asla çocuğunuzu içinde süt, meyve suyu veya şeker içeren herhangi bir sıvı bulunan biberon ile uyumasına müsaade etmeyiniz. Bebeğinizin beslenmesine ek şeker katmaktan kaçının. Eğer içme sularınızda floride eksik ise, diş hekiminize danışarak floride takviyesi yapınız. Diş fırçasının büyüklüğünün uygun olması gerekir. İlk diş çıktıktan 6 ay sonra veya ilk doğum gününde diş hekimine ilk ziyareti yapmalıdır.

Uygun emzik kullanılması da ağız ve diş sağlığı açısından çok önemlidir. Genellikle emzik kullanımı diş ve diş etlerinde kalıcı bir pozisyon değişikliğine neden olmazlar. Yine de zaman zaman üst dişlerde kötü yaralamaya neden olabilmektedir. Ortaya çıkan kötü yerleşme kendisini ağzın kapanma kusuru olarak gösterir. Kusurun büyüklüğü, çocuğun emzik kullanma süresi ile ilgilidir.

Ayrıca emme için sarf edilen güç ve kullanılan emziğin anatomik yapıya olan uyumuna bağlıdır. Ortaya çıkan kusurlar genellikle yan kesicilerin çıkması ile kendiliğinden düzelir. kalıcı olan kusurlar bazı seslerin çıkartılmasında sorunlara da neden olurlar. Emzik kullanımı mümkün olduğu kadar azaltılmalıdır.

Bazı aileler emziği sadece yatma zamanı kullanımına izin vermektedir ve uyuduktan sonra çocuğun ağzından emziği almaktadır. Kullanılan emziklerde ortopedik yapılı emzik olmalıdır. Bazı ailelerde çocuklarına emzik için 3 ay daha kullanabileceğini sonra, emzik için çok yaşlı hale geleceğini söylemektedirler. Bazı uzmanlar 10 aydan sonra emzik kullanılmasını uygun görmemektedir.

Parmak emilmesi konusunda uzmanlar, parmak yapısının ağız yapısına uygun olmadığını söylemektedirler. Parmağın üst damağa yapacağı baskının bazı olumsuz etkileri olabilmektedir. Ortopedik emzik kullanılması tercih edilmelidir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası Resimli Anlatım


Üst Çene

A – Orta Kesici- 8-13 Ay
B – Yan Kesici – 8-13 Ay
             C – Kanin (Köpek Dişi) -16-23 Ay
D – Birinci Azı- 13-19 Ay
E – İkinci Azı – 25-33 Ay

bebeklerde-dis-ne-zaman-cikar-1

Alt Çene


A – Orta Kesici- 6-10 Ay
 B – Yan Kesici – 10-16 Ay
             C – Kanin (Köpek Dişi) – 16-23 Ay
D – Birinci Azı – 13-19 Ay
   E – İkinci Azı – 23-31 Aylar
Bebeklerde Diş Çıkarma Tablosu

Diş çıkaran bebeklerde ne iyi gelir?

Soğutulmuş Meyve. Soğutulmuş muz, diş çıkarmakta olan bebeğinizin diş etlerini rahatlatmak için çok sağlıklı bir atıştırmalıktır. …
Soğuk El Bezi. …
Metal Kaşık. …
Diş Eti Masajı …
Soğutulmuş, Jel İçermeyen Diş Kaşıma Oyuncağı …
Önlük. …
Anne Kucağı

Bebeğin dişleri hangi sırayla çıkar?

İlk olarak alt kesici dişler çıkar. Bu dişleri takiben üst kesici dişler ve alt/üst yan kesici dişler çıkar. Ardından birinci süt azı dişleri ve köpek dişleri çıkarken, en son ikinci süt azı dişleri çıkar. Süt dişlerinin çıkması ortalama 2,5-3 yaşında tamamlanır.

Bebeklerde diş çıkarma ateşi kaç gün sürer?

Bebeklerde diş çıkarma ateşi kaç gün sürerAteş; dişin patlamasından 4 gün önce başlar, dişin çıktığı gün en üst seviyeye ulaşır. 3 gün süreyle ateş ve huzursuzluk gibi diş çıkarma belirtileri de devam eder.

Diş çıkaran bebeğe ne iyi gelir ?

Çiğneme. Diş çıkaran bebekler çiğnemeyi çok severler, ve bunun için: Damaklardaki bu hareket, ağrıyan diş etlerine üstten bir baskı uygulayarak rahatlatır. …
Ovma. …
Soğuk içecekler. 6 aylıktan büyük bebeklerde buzlu su dolu bir biberon, damakları ferahlatacaktır. …
Soğuk yiyecekler. …
Ağrı kesici.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın