Aşure Nasıl Yapılır?

 Aşure Nasıl Yapılır?

Muharrem ayının gelmesi ile birlikte hemen hemen hepimizi tatlı bir aşure telaşı almıştır. Özellikle kültürümüzde önemli bir yeri olan aşure, aynı zamanda farklı lezzeti ile yediden yetmişe hepimizin keyifle tükettiği tatlılardan biridir.

Paylaşmanın lezzetli bir simgesi olan aşure bu nedenle koca bir yıl sabırsızlıkla beklenmektedir. Özellikle dostlara ve komşulara dağıtılması sebebiyle bol miktarda yaptığımız aşureler kimilerine zahmetli gelse de aslında oldukça kolay bir tariftir.

Bu sebeple aşamalı olarak yapacağınız, kolay bir aşure tarifini sizlerle paylaşmak istedik.

Malzemeler:

– 3 su bardağı aşurelik buğday
– 4 su bardağı toz şeker
– 1 su bardağı nohut
– 1 su bardağı kuru fasulye
– 1 su bardağı fındık
– 3 litre su
– 2 su bardağı süt
– Yarım çay bardağı pirinç
– 200 gram kuru kayısı
– 200 gram kuru üzüm
– Bir fiske tuz

Süslemek için:

– 100 gram ceviz içi
– 25 gram fındık
– 25 gram kuş üzümü
– İsteğe göre 1 adet ayıklanmış nar ve tarçın

Hazırlanışı:

Öncelikle buğday, nohut ve fasulye gibi baklagilleri bir gün önceden sıcak suda sabaha kadar bekletin. Bu şekilde bir sonraki gün tüm malzemeleriniz çok daha kolay pişecektir. Bir gün öncesinden suda bekleterek yumuşattığınız nohut ve fasulyeyi ayrı ayrı kaynatarak iyice yumuşamasını sağlayın ve sonra süzün. Fakat fazla pişirmemeye özen gösterin aksi halde tüm malzemeleriniz dağılabilir.

Daha sonra ayrı bir tencereye yarmalarınızı alarak çok fazla su koymadan haşlayın. Yeteri miktarda haşlanan yarmaların üzerine su, süt, şeker, fındık, haşlanmış nohut ve fasulyeyi ekleyerek bir süre kaynatın. Biraz kıvam aldıktan sonra doğranmış kuru kayısı ve kuru üzümleri ekleyin. İndirmeye yakın bir fiske tuz ekleyin.

Ayrıca kıvamını yoğun seviyorsanız ya da cıvık gelmesi durumunda 1-2 tatlı kaşığı nişasta atarak biraz daha koyu bir kıvam elde edebilirsiniz. Son olarak servis etmeden önce üzerini süslemek için kuş üzümü, fındık içi, tarçın ve isteğe göre nar ekleyerek servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın