Anne Karnında Bebek Gelişimi Hafta Hafta Anlatımı

 Anne Karnında Bebek Gelişimi Hafta Hafta Anlatımı

Anne karnında bebek gelişimi, şimdi kaç haftalık hamilesin? Fetüsün haftalık gelişimine bir göz atalım! Vigor mama hatırlatma : Rahimdeki her embriyonun gelişimi tam olarak aynı değildir, aşağıdaki anneler için bir referanstır.
 

1. Hafta Hamilelik

Artık sevimli bir bebek sahibi olmaya hazırsınız, vücudunuzun iç ortamını ve yaşamın dış ortamını hazırlamalısınız. İç ortam sağlıklı bir vücut ve zihniyet sürdürmek anlamına gelir. Şu anda sigara ve içmeyi bırakmalısınız çünkü aşırı sigara ve içki sperm ve yumurta anormalliklerine neden olabilir. Bebeğinizin hayatının anormal bir durumda başlamasını istememelisiniz.

2. Hafta Hamilelik

Sağlıklı bebekler, sağlıklı ebeveynlerden gelir. 3 aylık hamilelikten önce, bir anne olarak folik asit takviyesi yapmaya çalışmalısınız çünkü folik asit insan vücudundaki üç ana hematopoetik maddeden biridir ve kırmızı kan hücrelerinin üretimini teşvik edebilir.İlk trimesterde folik asit yoksa , Fetal sinir sisteminin normal gelişimini etkileyerek spina bifida veya anensefali gibi nöral tüp defektlerine yol açacaktır. Bu nedenle, ABD Hastalık Kontrol Merkezleri, doğurganlık çağındaki kadınların her gün 0.4 mg folik asit takviyesi yapmasını ve gebelikten sonra kadınların günlük alımının yaklaşık 1 mg’a ulaşmasını önermektedir. 》 Hamilelik öncesi ve sonrası folik asit alımı için önlemler

3. Hafta Hamilelik

Bu dönemde kendi başınıza hiçbir şey hissetmeyebilirsiniz, ancak vücudunuzda bir değişiklik olur, bundan sonra hayatınız sorumluluk artacaktır. Kocanın iki kişilik dünyası sona erecek, bebeğiniz sizinle eğlenecek ve anne sevgisi doğanız tam anlamıyla sergilenecek.

4. Hafta Hamilelik

4. haftaya girildi, vücudunuzdaki değişiklikleri fark etmediniz mi? Bu dönemde, embriyo rahim içine “implante” olmuştur. İmplantasyonun tamamlanması yaklaşık 4 ila 5 gün sürer.Şu anda beslenmenin güçlendirilmesine özel önem verilmelidir.Zengin beslenme beyin hücreleri ve sinir sistemi için iyi bir büyüme ortamı sağlayacaktır. Bu dönemde biraz rahatsız hissedebilir ve bazen yorgun hissedebilirsiniz. Shaoan ve huzursuz değil, yakında renkli bir hamilelik hayatına gireceksin.

5. Hafta Hamilelik

Hamileliğin ilk iki ayında vücuttaki çocuğa fetus denemez , sadece embriyo veya fetal tomurcuk denebilir. Erken hamilelik muayenesi yaptırmadıysanız, belirli bir bilgiye sahip olmak için hemen ilgili bir fizik muayene için hastaneye gidebilirsiniz. İyi ve sürekli hamilelik bakımı, sizin ve çocuğunuzun tüm hamileliği güvenli ve sağlıklı bir şekilde geçirmesine yardımcı olabilir.

6. Hafta Hamilelik

Hamileliğin 6. haftasına girdikten sonra , embriyo rahminizde hızla büyüyor.Kalbi ventrikülleri bölmeye, düzenli atmaya ve kanlanmaya başladı. Embriyonun uzunluğu 0,6 cm, küçük bir elma çekirdeği gibi, bu haftanın hücreleri hala hızla bölünüyor. İlkel böbrek ve kalp dahil olmak üzere ana organlar gelişti, sinir tüpü beyin ve omuriliği birbirine bağlamaya başladı ve ilkel bağırsak da gelişmeye başladı.

7. Hafta Hamilelik

Hamilelik yedinci haftaya girmiştir Bu zamanda embriyo yaklaşık 12 mm uzunluğunda bir fasulye gibidir. Şimdi vücudunuzun içini görebilirseniz, embriyonun vücutla orantısız büyük bir kafaya sahip olduğunu göreceksiniz. Şimdi, hala folik asit ve Previtab içeren tabletleri takviye etmeye devam ediyor musunuz? Hamileliğin üç ayı içinde, erken gebelik beslenmesini destekleme çalışmalarının sürdürülmesi gerektiğini bilmelisiniz.

8. Hafta Hamilelik

8. haftadaki embriyo yaklaşık 20 mm uzunluğundadır ve üzüm gibi görünür. Embriyonun organları, parmaklar ve ayak parmakları arasında az miktarda ağ ile belirgin özelliklere sahip olmaya başladı. Bu sırada embriyo, çırpılmış bir fasulye gibi hareket etmeye başlar. O andan itibaren mide bulantısı ve kusma nedeniyle yemek yemeye isteksiz olabilirsiniz, ancak şimdi diyetinizi kontrol etmenin zamanı değil, fetüsün büyümesini desteklemek için yeterli besin olduğundan emin olmak için besleyici yiyecekler yemeye devam etmelisiniz.

9. Hafta Hamilelik

8 hafta geçti ve embriyonuz artık “fetus” veya “bebek” olarak adlandırılabilir. Yeni sakinleri kabul etmek için rahminiz çok genişledi Şimdi fetüsün boyutu yaklaşık 25 mm ve fetüsün embriyonik kuyruğun eksik olması gibi birçok pozisyonu değişti. Şimdi tüm organlar, kaslar ve sinirler çalışıyor. Eller bileklerden hafifçe kıvrıldı, ayaklar perdeli görünümden kurtulmaya başladı ve göz kapakları gözleri kapatmaya başladı. Hamile kadınlar hamileliğin erken dönemlerinde diyetlerinden nasıl folik asit alırlar?

10. Hafta Hamilelik

Hamileliğin 10. haftasında, birçok şeyden rahatsız olabilirsiniz, ancak bu normaldir ve hamilelik sırasında östrojenin bir sonucudur. Fetüsünüzün uzunluğu 40 mm’ye ulaşacak ve şekil ve büyüklük olarak mercimek kabuğu gibi görünecektir. Artık gıdalardaki iyot içeriği artırılmalı ve fetal beynin gelişimi annenin vücudundaki yeterli tiroksine dayanmalıdır.

11. Hafta Hamilelik

Hamileliğin 11. haftasına girerken, fetüsünüz 45-63 mm uzunluğa ve 14 gram ağırlığa ulaştı.Cenin emmeye, yutmaya ve tekmelemeye başlayabilir.Şimdi fetal incelikler gelişmeye başladı. Tırnaklar ve kabarık saçlar görünmeye başladı. Cenin, karaciğer, böbrek, bağırsak, beyin ve solunum organları gibi yaşamı sürdüren organları çalışmaya başladı. Fetal kalbin hızlı atma sesini duyabilirsiniz.Fötal kemik hücreleri daha hızlı gelişir ve uzuvlar yavaş büyür.Bu sırada fetüs hamile kadından çok miktarda kalsiyum alacaktır, bu nedenle hamile kadın bundan sonra daha fazla süt içmelidir. Yüksek kalsiyumlu yiyecekler yiyin Bu zamanda, krampları önlemek için açık hava aktivitelerine uygun şekilde katılabilir ve güneş ışığına daha fazla maruz kalabilirsiniz.

12. Hafta Hamilelik

Fetüs şekillenmeye başladı. Şu anda, fetal beyin tüm vücudun yaklaşık yarısını oluşturarak büyüyor ve büyüyor. Düşük yapma şansı artık buna göre azaltılır ve fetal büyüme için temel organlar da iki hafta içinde tamamlanacaktır. El ve ayak parmakları tamamen ayrılmış, kemiklerin bir kısmı sertleşmeye başlamış ve eklem görünümü. 

13. Hafta Hamilelik

Karnın genişlediğini ve ikinci trimestere girdiğini hissedebilir, şimdi bazı uygun egzersizler yapmanız gerekir, örneğin kasıtlı olarak bazı annelik egzersizleri yapabilirsiniz.Bu en güvenli egzersizdir. 

14. Hafta Hamilelik

Cenin artık 76-100 mm ve 28 gram ağırlığında. Parmağında benzersiz bir parmak izi belirdi. Durumunuz da çok değişti İlk üç aylık dönemde yorgunluk, mide bulantısı ve sık idrara çıkma azaldı. Artık rahminiz büyümüş ve karnınız da şişmiş, hamile bir kadın gibi görünüyor. Doğumdan önce hala uzun bir süre geçmesine rağmen, meme uçlarınız doğumdan hemen sonra kolostrum gibi görünen süt sağabilir.

15. Hafta Hamilelik

Cenin şimdi çok hızlı büyüyor, önceki birkaç haftayı çok geride bırakıyor . Boyu 10-12 cm’ye ve kilosu 50 grama ulaştı. Şimdi fetüsün ince derisi ince bir tüy tabakasıyla kaplanmış ve tüm vücut ince bir yün battaniyeye benziyor Bu tüy tabakası genellikle doğumda kaybolur. 15-18 haftalık hamilelik sırasında, doktorunuzun tavsiyesine göre doğum öncesi teşhis yapmanız gerekebilir.

16. Hafta Hamilelik

 16 ile 20 hafta arasında anneler belirgin bir fetal hareket hissedebilir.Fen bu aşamada çok hızlı gelişir.Şu
anda hamile kadınların demir talebi yaklaşık 4 kat artmıştır.Gebe kadınlar artık demir eksikliği anemisine yatkındır. Sonuç olarak, hamile kadının kan hücrelerinin oksijen taşıma kapasitesi azalmıştır, bu da fetüsün intrauterin hipoksisine yol açarak intrauterin veya prematüre doğuma yol açabilir. Anemi ayrıca fetal beyin hücrelerinin gelişimini etkileyebilir ve gelecekte düşük öğrenme yeteneğine yol açabilir.

17. Hafta Hamilelik

Fetal hareket artık çok aktif, artık fetüsle iletişim kurabilir, fırsatı yakalayabilir ve bundan sonra iyi bir ebeveyn-çocuk ilişkisi kurulabilir. Şimdi doğum öncesi eğitim için en uygun zaman … Fetus sizden her türlü sesi duyabilir. Fetüsün en çok sevdiği şey annenin yumuşak sesini duymaktır Eğitim planınız şimdi başlıyor!

18. Hafta Hamilelik

Şimdi fetüs yaklaşık 14 cm uzunluğunda ve yaklaşık 200 gram ağırlığındadır.Kemiklerin neredeyse tamamı kauçuk benzeri kıkırdaktır ve gelecekte daha da sertleşir. Kemikleri koruyabilen bir madde olan “miyelin” yavaşça sarmaya başlar. Omurilikte. Bazı annelerin hamilelik sırasında kilolarını hızlı bir şekilde artırmaları yaygındır, ancak fetüsleri çok zayıftır ve bu dengesiz beslenmeden kaynaklanır. Aşırı yemek, yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi belirtilere yatkın olan doğum zorluğunu artıracak ve annenin vücut yükünü artıracaktır. Bu nedenle yemek yerken bilimsel ve dengeli bir beslenme karışımına dikkat edin.

19. Hafta Hamilelik

Şimdi cenin hareketlerini düzenli olarak saymakta ısrar etmelisiniz.En iyi zaman, zamanı her gece saat 8-9’da sabitlemektir.Cenin hareketleri genellikle saatte 3-5 kezdir . Her gün birkaç fetal harekette ısrar etmek bir tür doğrudan doğum öncesi eğitimdir.Fenüse çok dikkat ettiğinizde, fetüsün çeşitli duruşlarını hayal edebilirsiniz ve fetüs, anne ile çocuk arasındaki duygusal alışverişi artıracak olan duygularınıza yanıt verecektir.
Fetüs, düşük-orta ve düşük frekanslı sesleri dinlemeyi sever. Babanın sesi tam olarak doğrudur. Siz ve kocanız her gün rahimdeki fetüsle konuşmaya devam ederseniz, fetüsün hevesini uyandırabilir ve fetüsün entelektüel gelişimine yardımcı olabilir.

20. Hafta Hamilelik

İkinci üç aylık dönemde fetüs amniyon sıvısını yutabilir, böbrekler idrar yapabilir ve beyin hızla büyür. Duyu organları bölgelere göre hızla gelişmeye başlar Nöronlar farklı duyu organlarına ayrılırlar.Artık tat, koku, işitme, görme ve dokunma hepsi beynin özel bölgelerinde gelişir.Cenin gelişimi ve oluşumu sırasında fetüs yumurtalara tepki verecektir. Fosfolipidler büyük talep görüyor. Lesitin, beyin hücrelerinin oranının% 30’undan fazlasını oluşturan beynin hücre zarını oluşturan önemli bir temel maddedir Fetal gelişim sırasında, beyin gelişimi için fosfolipidlere olan talep diğer dokuların 2-3 katı olacaktır. Bu nedenle, fetüsün gebelikte iyi gelişip gelişemeyeceği fosfolipidlerin emilimi ile yakından ilgilidir. 》 Hamile kadınlar lesitini uygun şekilde takviye etmelidir

21. Hafta Hamilelik


Şu anda ağırlığı artıyor. Bu zamanda, fetüsün ve annenin büyümesi ve gelişmesi daha fazla beslenmeye ihtiyaç duyar.Demir alımını artırmaya dikkat edin.Ağır kan hücresi yapmak için fetüs demir emilimine bağlıdır.Bu aşamada annenin anemi şansı daha fazladır. ayağa kalk. Yağsız et, yumurta, hayvan ciğeri, balık, demir açısından zengin sebzeler ve demir açısından zenginleştirilmiş tahıllar gibi demir açısından daha zengin yiyecekler yemelisiniz!

22. Hafta Hamilelik

Şu anda fetüsün ağırlığı yaklaşık 350 gram ve uzunluğu 19 cm’dir. Fetüsün kaşları ve göz kapakları açıkça tanımlanabilir ve hassas tırnaklar 10 küçük parmakta büyümüştür. Ayrıca progesteronun etkisiyle tüm vücuttaki parmaklarınız, ayak parmaklarınız ve eklemleriniz ve bağlarınız gevşer ve bu da sizi biraz rahatsız eder.

23. Hafta Hamilelik

23 haftalık fetüs şimdiden minyatür bir bebeğe benziyor, uzunluğu yaklaşık 20 cm ve ağırlığı yaklaşık 450 gram. Şu anda fetüsün diş etlerinin altında kalıcı dişlerin diş mikropları da gelişmeye başladı, bunu beklemiyordunuz değil mi? Bunun için, bebeğinizin gelecekte iyi bir diş çıkarması için temel oluşturmak üzere daha fazla kalsiyum eklemeniz gerekir.

24. Hafta Hamilelik

Bu sırada, bozuk konuşmanızı, kalp atışınızın sesini ve gastrointestinal peristalsisinizin gürleyen sesini duyabilir. Yan taraftaki evin dekorasyonu sırasında elektrikli süpürge, hoparlörler ve elektrikli matkapların sesi gibi bazı yüksek sesler fetüs tarafından da duyulabilir.Bu sesler fetusu huzursuz eder. Fetüs dış seslere karşı daha hassastır.

25. Hafta Hamilelik

Şu anda, fetüsün ağırlığı istikrarlı bir şekilde artmıştır.Önceki haftaya göre 100 gramdan fazla büyümüştür, yani yaklaşık 570 gramdır. Fetal beyin hücrelerinin hızla çoğaldığını ve farklılaştığını ve boyut olarak büyüdüğünü unutmayın. En yoğun dönem girecek. Şu anda anneler, fetal beyin gelişimi için yeterli besin sağlamak için ceviz, susam tohumu ve yer fıstığı gibi beyin yapıcı yiyecekleri daha fazla yiyebilirler.

26. Hafta Hamilelik

Fetüsün ağırlığı yaklaşık 800 gram ve oturma yüksekliği yaklaşık 22 cm’dir. Bu sırada, fetal beyin dokunmaya çoktan tepki verdi ve fetüsün görüşü de gelişti ve gözleri açılabilir. Şu anda huzursuz hissedebilir, yetersiz uyuyabilir ve çoğu zaman net anılarla dolu kabuslar görebilirsiniz Bu, hamileliğiniz sırasında anne adayınızın yüküne karşı endişeli tepkinizdir. Bu normaldir ve bunun için kendinizi suçlamanıza gerek yoktur. Önemli olan, fetüsünüzün sağlıklı gelişimi için iyi bir ruh hali sürdürmeniz gerektiğidir.Kocunuza veya akrabalarınıza ve arkadaşlarınıza içsel duygularınızı anlatabilir ve rahatlamanıza yardımcı olabilirler.

27. Hafta Hamilelik

27 haftalık fetüs şimdi yaklaşık 900 gram ağırlığında, uzunluğu yaklaşık 38 cm’ye ulaştı ve oturma yüksekliği yaklaşık 25 cm. Bu sırada birçok fetüsün saçları uzamıştır ve gözleri çoktan açılabilir. Erkek ise testisleri henüz aşağı inmemiş, kız ise çıkıntılı labia minora çoktan görülebiliyor. Şu anda, fetal işitme sinir sistemi de tamamen gelişmiştir ve harici ses uyaranlarına verilen yanıt da daha açıktır. Ona hikayeler anlatmaya veya müzik dinlemeye devam edebilirsiniz, bu da sizi ve bebeği sakin ve mutlu hissettirecek.

28. Hafta Hamilelik

Gözleri açılıp kapanabilir ve kendi uyku döngüsünü oluşturmuştur. İlginç bir şekilde, emmek için baş parmağını veya diğer parmaklarını ağzına bile sokar. Fetüs 28. haftadan itibaren rüyalar görecek, peki hangi rüyaları olacak? Kimse bilmiyor. Bununla birlikte, fetal beyin aktivitesi şu anda çok aktiftir, serebral korteksin yüzeyinde bazı özel oluklar görünmeye başlar ve beyin dokusu hızla çoğalır. İyi rüyalar bebeğim. Üçüncü trimestere girmek üzeredir, bu sırada karnın hızlı genişlemesi nedeniyle anne yorulmak için çok kolay hissedecektir.Ayaklarda şişlik, bacak şişmesi, hemoroid, varis vb. Hepsi anneyi rahatsız eder. Doğumdan çok da uzak değil. Eğer doğum kurslarına katılmadıysanız, ilgili bilgilere daha yakından bakmalısınız.

29. Hafta Hamilelik

Bu sırada fetüsün ağırlığı yaklaşık 1300 gram, oturma yüksekliği yaklaşık 26-27 cm, bacak uzunluğu eklenirse vücut uzunluğu yaklaşık 43 cm’dir. Şu anda, fetüsün deri altı yağı başlangıçta oluştu ve eskisinden biraz daha şişman görünüyor. Tırnaklar da çok net. Bu sırada annenin rahminin duvarından ışık parlarsa, fetüs gözlerini açacak ve başını ışık kaynağına çevirecektir, bu da fetüsün görsel gelişiminin oldukça mükemmel olduğunu gösterir.

30. Hafta Hamilelik

Fetüsün başı hala büyüyor ve beyin şu anda çok hızlı gelişiyor. Hemen hemen çoğu fetüs bu zamanda seslere tepki verir. Beyin ve sinir sistemi belli bir seviyeye ulaştı. Hamileliğin üçüncü trimesterinde fetüsün beslenme gereksinimleri zirveye ulaşmıştır.Bir çok protein, C vitamini, folik asit, B vitamini, demir ve kalsiyum almanız gerekmektedir. Fetal kemik gelişimi için her gün yaklaşık 200 mg kalsiyum gereklidir. Şu anda fetal kemikler, kaslar ve akciğerler olgunlaşıyor. 
Bu zamanda anne vücudun ağırlaştığını, göbeğin ayakları göremeyecek kadar büyük olduğunu ve hareketin gittikçe zorlaştığını hissedecektir. Nefes almada güçlük ve mide bulantısı. Düzensiz kasılmalar meydana geldiğinde, hemen durmalı ve dinlenmelisiniz, en iyisi öğle saatlerinde kestirmektir.

31. Hafta Hamilelik

Bu sırada fetüsün akciğerleri ve sindirim sistemi temelde gelişimini tamamlamış, vücut uzunluğunun büyümesi yavaşlamış ve ağırlığı hızla artmıştır. Bu hafta fetüsün gözleri her zaman açık ve kapalıdır. Rahimdeki sahneyi görebilmiş, ışığı ve gölgeyi ayırt edebilmiş ve hatta ışık kaynağını bile takip edebilmiş olabilir. Karnı küçük bir el feneriyle aydınlatırsanız, fetüs ışığı izlemek için başını çevirir ve hatta ona dokunmak için küçük bir eli uzatabilir.
Bu zamanda, uterusun fundusu diyaframa yükselmiştir ve nefes almakta giderek daha fazla güçlük çekecek ve nefes alamayacaksınız. Yemek yedikten sonra midemde hep hasta hissediyorum. Ancak ışık ortaya çıkmak üzere ve durum yakında düzelecek. Yaklaşık 34 hafta sonra, fetüsün başı aşağı inmeye başlayacak, pelvise girecek ve gelecek doğum için hazırlanan servikse ulaşacaktır. O zaman nefes almak ve yemek yemek çok daha kolay olacak.

32. Hafta Hamilelik

Fetüs 32 haftalıktı ve vücudu ve uzuvları hala büyüyor ve sonunda başla orantılı olacak şekilde büyüyecekler. Fetüs artık yaklaşık 2000 gram ağırlığında, tüm vücut cilt altı yağ bakımından daha zengin, kırışıklıklar azaldı ve daha çok bir bebeğe benziyor.
Artık fetüsün eskisinden daha az hareket ettiğini ve hareketlerin zayıfladığını göreceksiniz.Artık midenizde eskisi gibi takla olmayacak. Merak etmeyin, fetüsün kıvrıldığını hissedebildiğiniz sürece, bu onun iyi olduğu anlamına gelir. Bunun nedeni, fetüsün vücudunun çok büyümesi ve anne karnındaki boşluğun neredeyse dolu olması ve ellerinin ve ayaklarının hareket edememesidir. Öyle bile olsa, fetüs büyümeye devam edecek ve doğmadan önce en az 1.000 gram büyüyecek!
Bu sırada anne kendini çok yorgun hissedecek, dinlenemeyecek, daha fazla rahatsızlık verecek ve mide rahatsızlığı nedeniyle iştah azalacaktır. Artmış deşarj. İdrar yapma sıklığı da arttı.

33. Hafta Hamilelik

Şimdi fetüsünüz yaklaşık 2000 gram ağırlığında ve yaklaşık 48 cm uzunluğunda. Anne rahmindeki boşluk zaten çok kalabalık ve fetüsün hareket için çok daha az yeri var. Bu sırada fetal vücut yuvarlaklaşmaya başladı. Fetal solunum sistemi ve sindirim sistemi neredeyse olgunlaşmıştır. Bazı cenin kafaları pelvise inmeye başladı.
Annem artık sık idrara çıkma hissediyor çünkü fetal baş düşüyor ve mesaneyi sıkıştırıyor. Ayrıca pelvis ve kasık sempatizinde ağrı ve rahatsızlık hissedecek ve düzensiz kasılmaların sıklığını artıracaksınız. Bunların hepsi fetüsün yavaş yavaş düştüğünün işaretleridir. Ağır bir karın, daha tembel hareket etmenizi ve daha kolay yorulmanızı sağlar, ancak yine de düzgün egzersiz yapmanız gerekir.

34. Hafta Hamilelik

Cenin şimdi yaklaşık 2300 gram ağırlığında ve yaklaşık 30 cm boyunda oturuyor. Bu noktada fetüs doğuma hazır olmalıdır.Vücudu baş pozisyonuna, yani baş aşağı pozisyona çevirin, baş pelvise girmiştir.
Eğer bir primiparsanız, fetüsün başının çoğu pelvise indirilir ve rahim ağzınıza sıkıca bastırılır. Doğum sonrası fetüsü daha sonra havzaya girecek ve bazı kadınlar doğumdan önce havzaya girecek. Belki bacaklarınız ve ayaklarınız şu anda daha fazla şişmiştir Bu sefer su alımınızı sınırlamayın çünkü hem anne hem de fetüs çok suya ihtiyaç duyar.

35. Hafta Hamilelik

35. haftada, fetüslerin çoğu bu zamanda doğarlarsa hayatta kalabilir ve çoğunun büyük bir sorunu olmayacaktır.Fenin merkezi sinir sistemi henüz tam olarak gelişmemiş olsa da, akciğerleri şimdi gelişmektedir Zaten temel olarak tamamlandı, hayatta kalma olasılığı% 99’dur.
Fetüs büyüdükçe ve yavaş yavaş azalırken, pek çok hamile kadın bu sırada karınlarının ağrımış olduğunu, pelvisin arkasındaki kasların ve bağların uyuştuğunu hissedecek ve hatta hareketi daha da zorlaştıran bir tür germe ağrısı var. Yaklaşan doğum sizi tedirgin veya biraz gergin hissettirecektir Kocanız, arkadaşlarınız veya kendi annenizle konuşmak içsel baskınızı biraz azaltabilir.

36. Hafta Hamilelik

Artık her hafta doğum öncesi muayeneniz
gerekiyor. Fetüsün daha az hareket ettiğini göreceksiniz, fetal kalp atış hızını ve fetal hareketi nasıl düzgün bir şekilde izleyeceğiniz konusunda bir doktora danışmalısınız. Şu anda, annenin midesi zaten oldukça ağırdır, bu nedenle kaymayı önlemek için merdivenlerden inip çıkarken ve banyo yaparken güvenliğe dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda ev işi yaparken hareketlere de aşırıya kaçmadan nazikçe dikkat etmeli ve tehlikeli hareketler yapmamalısınız.

37. Hafta Hamilelik


Hamileliğin son aşamasına girdiğiniz için sizi tebrik etme zamanı. Bu hafta sonu, fetüsünüze tam vadeli bebek denilebilir (38 ila 40 haftalık yeni doğanlara tam zamanlı bebek denir). Bu, bebeğinizin her an dünyaya gelebileceği ve anne ve oğlunuzun yakında buluşacağı anlamına gelir!
Bu sırada doktor, haftalık fizik muayenede fetüsün pelvise girip girmediğini kontrol edecek, pelvise ne zaman gireceğini, fetal pozisyonun normal olup olmadığını ve düzeltilip düzeltilmediğini vb. Şu anda fetal pozisyon normal değilse, fetüsün otomatik olarak baş pozisyonuna dönme şansı çok azdır.Doktor bunu düzeltemezse, sizin ve bebeğinizin güvenliğini sağlamak için muhtemelen sezaryen yaptırmanız tavsiye edilir.
Bu sırada fetüsün annenin karnındaki pozisyonu sürekli olarak azalmakta, alt karın şişmekte ve düzensiz kasılmaların sıklığı artmaktadır. Anneler sürekli olarak tuvalete gitmek isteyecek ve sayısı artacak, salgıları da artacaktır.Vücudun temiz tutulmasına dikkat edin. Şimdi en önemli şey, her an gelebilecek teslimatı karşılamaya yetecek kadar dinlenmektir.

38. Hafta Hamilelik

Artık fetüsünüz 3200 gram ağırlığında olabilir ve uzunluğu yaklaşık 52 cm olmalıdır. Fetüsün başı pelvik boşluğunuzda sallanıyor, etrafı pelvik iskeletle çevrili ve bu çok güvenli. Bu aynı zamanda küçük kolları, baldırları ve küçük kıçı için daha fazla yer açar.
Anne şimdi gergin ve endişeli olabilir, bebeğin erken doğumunu dört gözle bekliyor olabilir, ama aynı zamanda doğum sancısından da biraz korkabilir. Düzgün egzersiz yapmanın, yeterince dinlenmenin, vücudunuzdaki değişikliklere, yani doğum belirtilerinin ortaya çıkmasına çok dikkat etmenin ve herhangi bir zamanda kabul için hazırlanmanın zamanıdır.

39. Hafta Hamilelik

Şimdi doğan bebek tam vadeli. Fetüsün ağırlığı şimdi 3.200-3.400 gram olmalıdır. 3500 gramdan daha ağır olan yenidoğanlar da günümüzde çok yaygındır ve hatta yüksek kilolu yenidoğanlar ve 4000 gramın üzerindeki dev bebekler de artmıştır Bu, insanların beslenme durumunun iyileştirilmesiyle çok ilgilidir. Normal şartlar altında erkeklerin ortalama ağırlığı kızlardan biraz daha ağırdır.
Fetüs hala et yetiştiriyor, bu yağ rezervleri bebeğin doğumdan sonra vücut ısısını düzenlemesine yardımcı olacak. Bu küçük adamın vücudunun organları geliştirildi ve akciğerler son olgun organdır.Bebek doğduktan sadece birkaç saat sonra normal bir nefes alma düzeni oluşturabilir.
Küçük bebeğiniz artık dünyaya rapor vermeye hazır, hazır mısınız genç anne? Bebeğinizin kız mı erkek mi olduğunu gerçekten bilmek istiyor musunuz? Belki fetal hareketin özelliklerinden bir ön yargıya varabilir, böylece kiminle bahis oynayabilirsiniz. belki yarın? Edinilen? Bebek doğacak.

anne karnında bebek gelişimi
anne karnında bebek gelişimi

40. Hafta Hamilelik


Çoğu fetüs bu hafta doğar, ancak bebeklerin yalnızca% 5’i beklenen tarihte doğru bir şekilde doğabilir. İki hafta önceden veya iki hafta ertelenmesi normaldir. Bununla birlikte, iki haftalık gecikmeden sonra hiçbir eylem belirtisi yoksa, mümkün olan en kısa sürede fetüsü doğurmak için doğum indüksiyonu gibi önlemler alınmalıdır, aksi takdirde fetüs aşırı olgunlaşma tehlikesiyle karşı karşıya kalır.
Bu sırada fetüsün amniyotik sıvı ortamı da değişti.Orijinal amniyon sıvısı berrak ve şeffaftı.Şimdi fetüsün yüzeyindeki villus ve fetal yağın dökülmesi ve diğer salgıların üretilmesi nedeniyle amniyon sıvısı biraz bulanık ve süt beyazı hale geldi. Plasentanın işlevi o andan itibaren, görevi tamamlamak için fetüs doğana kadar giderek kötüleşti.

anne karnında bebek gelişimi


Anne karnında bebeği en çok ne besler?

Hamilelikte Bebeğe Yarayan Besinler;
Yumurta.
Ispanak.
Meyve ve Sebzeler.
Ceviz.
Süt ve Ürünleri.
Kabak Çekirdeği
Et ve Et Ürünleri.

Hamilelikte ilk aylarda ne yenmeli?

Annenin günlük olarak en az tek bir öğünde; kırmızı et, balık, kurubaklagil gibi bir protein kaynağını; günlük 3 bardak süt veya yoğurdu; günlük 5-6 porsiyon kadar sebze ve meyve tüketimini tamamlanması ve karbonhidrat olarak; kepekli ürünler değil tam buğday ekmeği, tam tahıl ekmeği, çavdar ekmeği

Gebelikte bebeğe en çok ne kilo aldırır?

Süt ve süt ürünleri.
Yumurta.
Meyveler.
Et ve et ürünleri.
Avokado.
Ceviz.
Ispanak.
Tahıllar.

Anne karnındaki bebeğe muz kilo aldırır mı?

Tok tutucu olmasının yanı sıra vitamin, mineral ve ptasyum değerlerini içerisinde bulunduran muz diğerlerine göre daha kalorili bir meyve olduğu için, anne karnında ağırlığı düşük olan ebeklerin kilo almaları için annelerin tüketmesi önerilebilen bir besin olmaktadır.

Hamilelikte ilk aylarda cinsel ilişkiye girilir mi?

Dr. Kağan Kocatepe, ilk 3 ay cinsellik konusuyla ilgili şunları söyledi: Gebeliğin başladığı ilk 3 ay içinde cinsel ilişkiye girmek düşük riskini ortadan kaldırmak için genellikle doktor tarafından yasaklanır. İlk üç ay gebelik belirtilerinin de yoğun yaşandığı cinsel keyfin doğal olarak ertelendiği aylardır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın