Akıllı Tv Hakkında Bilgi

Akıllı TV nedir? Birkaç yıldır bir TV satın almadıysanız, bugün çoğu TV’nin İnternet bağlantısı ve akış ve akıllı ev işlevleri için uygulamalarla akıllı TV olarak kabul edildiğini görmek sizi şaşırtabilir. Akıllı bir TV’yi neyin akıllı kıldığını ve sunduğu tüm yetenekleri anlamak zor olabilir. Özellikler bir markadan veya modelden diğerine de değişecektir, bu yüzden bu kullanışlı kılavuzu bir araya getirdik.

Akıllı bir TV gerçekten en iyi akış cihazından daha iyi olabilir mi? Gizlilik endişeleri ne olacak? Ve hangisi en akıllısı? Akıllı TV’ler hakkında en sık sorulan tüm sorularınızın yanıtları bizde.

1. Akıllı TV nedir?

Yalnızca bir HDTV anteninden, kablosundan veya başka bir A / V kaynağından içerik görüntüleyebilen eski “aptal TV’ler” çıkış yolunda. Bugünün bağlantılı dünyası biraz daha akıllı bir şey bekliyor.

Akıllı telefonlar ve akıllı ev cihazları gibi akıllı TV’ler, internet bağlantısı ve çeşitli uygulamalar için destek sunar. Bu, Netflix ve Hulu’da video akışından oyun oynamaya, sosyal medyayı kontrol etmeye ve en iyi Alexa uyumlu cihazlar ve en iyi Google Home uyumlu cihazlar da dahil olmak üzere tüm bağlı gadget’ları kontrol etmeye kadar bir dizi yeni eğlence seçeneği açar .

Giderek artan sayıda model, kanalları değiştirmek ve programları aramak için Amazon Alexa ve Google Assistant gibi ses tanıma araçlarını içeriyor. Çoğu akıllı TV, halihazırda sahip olduğunuz en iyi akıllı hoparlörlerden biriyle çalışır ve birkaçı, TV’de yerleşik olarak bulunan aynı işlevlerin bir kısmını veya tamamını sunar.

Akıllı TV’ler ayrıca daha entegre akıllı ev özellikleri kazanıyor ve hatta bazıları en iyi akıllı ev cihazları. Çoğu TV, en iyi akıllı ışıklar , en iyi akıllı kilitler ve diğer sensörler dahil olmak üzere evdeki diğer bağlı cihazlarla uyumludur ve hatta bazı TV’ler, bağlı evinizdeki tüm cihazları kontrol etmek için özel bir kontrol paneli içerir. Samsung Smart TV’lerde yerleşik olarak bulunan Samsung’un SmartThings’i şu anki favorimiz, ancak benzer teklifler LG ve Sony akıllı TV’lerde de mevcut.

2. Hangi şirketler akıllı TV yapıyor?

Her büyük TV üreticisi, her seti “akıllı” yapma eğilimi ile aptal TV’lerden uzaklaştı. TCL ve Hisense’nin bütçe dostu setleri, yerleşik Roku akışına sahipken, LG, Samsung ve Sony’nin yüksek kaliteli modelleri, hareket kontrollerinden sesli etkileşime ve akıllı ev entegrasyonuna kadar çok daha fazla özellik sunuyor.

En büyük akıllı TV üreticilerinin kısmi listesi Hisense, LG, Panasonic, Philips, Samsung, Sharp, Sony, TCL, Toshiba ve Vizio’yu içerir. Bu şirketlerin çoğu akıllı platformlarını en yeni ve en iyisi olarak öne sürerken, akıllı TV özelliğinden yalnızca belli belirsiz bir şekilde bahseden bütçe fiyatlı TV’lere dikkat edin. Bu marka dışı akıllı TV platformları, sınırlı uygulama seçimi, düşük performans ve endişe verici güvenlik açıklarıyla sıkışıp kalmanıza neden olabilir.

3. Akıllı TV’ler internete nasıl bağlanır?

Akıllı bir TV, TV’nizde video akışı ve hizmetler sağlamak için ev ağınızı kullanır ve akıllı TV’ler, bağlı kalmak için kablolu Ethernet ve yerleşik Wi-Fi kullanır. Güncel TV’lerin çoğu 802.11ac Wi-Fi’yi destekler, ancak yine de eski 802.11n standardını kullanabilen eski modelleri izleyin. Ev Wi-Fi’nizi akış için optimize etmek için bir kılavuzumuz var , ister yönlendirici yerleşiminizi ayarlamak, ister ayarlarınızı ayarlamak veya sadece kablolu bir bağlantıyı seçmek olsun.

Kredi: Tom'un Kılavuzu / Shutterstock

Akıllı TV’niz yeterince güçlü bir kablosuz sinyal almıyorsa, sorunu çözmek için birkaç seçeneğiniz vardır. Yönlendiriciniz üç yaşından büyükse , 802.11ac’yi destekleyen iyi bir Wi-Fi yönlendiricisi işinizi görebilir. Wi-Fi menzil genişleticiler de Netgear gibi şirketlerden temin edilebilir, ancak bu cihazların kurulması ve kurulması biraz zaman ve sabır gerektirir.

Kapsamı bir evin her yerine genişleten ağ yönlendiriciler başka bir seçenek sunar. Nest WiFi ve Netgear Orbi , bizim testlerde, WiFi ile büyük bir ev örtmekten insanlar için mükemmel çözümler olduğu kanıtlanmıştır iki tür modellerdir.

4. Akıllı TV’ler hangi hizmetleri sunar ve birbirlerinden nasıl farklıdır?

Hangi TV markasını seçerseniz seçin, günümüzün akıllı TV’leri, Netflix , Hulu, Amazon Prime Video gibi hizmetler dahil olmak üzere çeşitli akış hizmetleri ve içerik seçenekleri sunacak . Ancak, PlutoTV , Tubi ve Crackle gibi artan sayıda reklam destekli ücretsiz yayın hizmeti ile tüm ücretli abonelik hizmetleri değil .

Mevcut en iyi akış içeriği için kılavuzlarımıza göz atın:

Akıllı TV’ler, çoğu akıllı TV’de sunulan Spotify ve Pandora gibi internet radyo hizmetleriyle müzik akışının keyfini çıkarmanın harika bir yolunu sunar. Akıllı TV’ler ayrıca sosyal medyanın ve YouTube, Twitter ve Facebook gibi video paylaşım sitelerinin keyfini çıkarmanızı sağlar.

Samsung'un Smart TV arayüzü

Akıllı TV’lerdeki en büyük trend, Amazon Alexa ve Google Assistant gibi sesli asistanların dahil edilmesidir . Bu etkileşimli araçlar, çoğu akıllı hoparlörle aynı işlevselliği sağlar ve uzaktan kumandaya yerleştirilmiş bir mikrofonla veya (bazı durumlarda) odayı dinleyen TV’ye yerleştirilmiş mikrofonlarla kullanılabilir.

Son olarak, akıllı TV, akıllı kapı zillerinden akıllı termostatlara kadar, bağlı cihazlarla dolu bir ev için uyumluluk ve kontrol sağlayan, bağlı evlerimizde merkezi bir merkez haline geldi. Akıllı ev kontrollü gösterge panelleri sunan birçok TV ile çok çeşitli cihazları koltuğunuzun rahatlığında kontrol edebilirsiniz.

Ancak tüm akıllı TV’ler eşit yaratılmamıştır ve her akıllı TV platformu veya işletim sistemi aynı uygulamaları ve özellikleri desteklemez. Bazı üreticiler, akıllı TV’leri için Samsung’un Tizen akıllı TV yazılımı, LG’nin webOS’u ve Vizio’nun SmartCast’i gibi özel işletim sistemlerine güveniyor. Diğerleri, bütçeye uygun setlerde popüler olan Roku TV veya Amazon Fire TV gibi üçüncü taraf yazılımları ve ayrıca Sony, Hisense ve diğer üreticilerin setlerinde görünen Google’ın Android TV’sini kullanıyor.

Bu işletim sistemlerinin tümü, yukarıda bahsedilen özelliklerin bir kısmını veya hatta çoğunu sunacaktır, ancak her birinin kendi uygulama seçimi, özellikleri ve diğer cihazlarla uyumluluğu olacaktır.

Her akıllı TV işletim sistemi ayrıca farklı bir kullanıcı arayüzüne sahip olacaktır ve bunlar büyük ölçüde değişebilir. Birçoğu, ekranın alt kısmında uygulama simgelerinin kayan bir şeridini kullanırken, diğerleri aynı anda birkaç seçeneği görmenizi sağlayan tam ekran bir menü sunar. Bu menülerde gezinmek, her TV üreticisi kendi benzersiz uzaktan kumanda tasarımını kullandığından markaya göre de farklılık gösterecektir.

5. Akıllı TV yapıcım yazılımı yeni özelliklerle düzenli olarak güncelleyecek mi?

Genel cevap evettir. Tüm büyük TV üreticileri, diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi akıllı TV yazılımları için rutin olarak güncellemeler yayınlıyor, yeni özellikler ekliyor, eskileri iyileştiriyor ve hataları ve güvenlik sorunlarını düzeltiyor. Bu güncellemelerden bazıları, Dolby Vision gibi yüksek dinamik aralık (HDR) formatları için genişletilmiş destek veya yalnızca TV’nin dahili aygıt yazılımında iyileştirmeler yapma (genellikle gece geç saatlerde otomatik olarak indirilir) gibi tamamen yeni özellikler ekler. Hatta tüm işletim sistemini güncelleyen üreticileri bile bulabilirsiniz – Sony, tüm 2019 Android TV’lerini yazılımın yeni Oreo 8.0 sürümüne taşıdı, bu da önceki yinelemeye göre önemli iyileştirmeler sunuyor ve 2020 Android TV’ler daha yeni 9.0 ile birlikte gönderilecek Pie adlı kod.

Ancak diğer bazı faktörlere de bağlıdır. Daha küçük TV markaları ve daha eski modeller, güncellemeleri LG, Samsung ve Sony gibi daha büyük şirketler kadar hızlı yayınlamayabilir. TCL, Roku ile ortaklığında oldukça başarılıdır, ancak diğer birçok uygun fiyatlı markanın güncelleme yayınlaması veya yeni uygulamalar eklemesi daha yavaş olacaktır. Bununla birlikte, çoğu büyük üretici düzenli aralıklarla yazılım güncellemeleri yapar.

Çoğunlukla, TV üreticileri uygulamaları kendi başlarına ekliyor ve özelleştiriyor. Bazı TV şirketleri, ara sıra ortaya çıkan hatayı düzeltme veya uygulamaları iyileştirmek için geliştiricilerle çalışma konusunda diğerlerinden daha hızlıdır. Roku ve Android TV setleri dahil olmak üzere bu tür platformlar tarafından desteklenen TV’ler, düzenli güncellemeler ve ek kanallar / uygulamalar alma gibi belirgin avantajlara sahiptir.

Ve geride kalma konusunda endişelenmeyin; bir şirket Netflix gibi popüler bir hizmet eklerse, üreticilerin geri kalanı genellikle aynı şeyi yapar.

6. Akıllı bir TV bilgisayar gibi çökebilir veya takılabilir mi?

Basit cevap evet. Akıllı TV’ler bir zamanlar bilgisayarlara ve akıllı telefonlara özgü daha fazla rol üstlendiğinden, takılma ve hatta çökme riski vardır. Tıpkı telefonların bilgisayar olması gibi, akıllı TV’lere de sahip olun. Artık TV’lerimizin web’den içerik almasını, gelişmiş uygulamalar çalıştırmasını, diğer bağlı cihazları yönetmesini ve hatta sesli etkileşimi dahil etmesini bekliyoruz. Buna rağmen, akıllı TV sorunları bizi genellikle hazırlıksız yakalar çünkü onları temel ekranlardan başka bir şey olarak düşünmeye alışkın değiliz.

İyi haber şu ki, çökmeler ve gecikmeli performans geçmiş yıllarda bir sorun olsa da, bu tür hıçkırıklar artık çok daha az yaygın. Akıllı TV pazarı olgunlaştıkça, üreticiler daha güçlü işlemciler, daha iyi bileşenlere ve belleğe sahip sistemler geliştirdiler ve uygulamaları ve TV işlevlerini yöneten yazılım platformlarını geliştirdiler.

Bununla birlikte, özellikle en son donanıma ve cilalanmış yazılıma sahip olmayan düşük kaliteli akıllı TV’lerde hala sorunlar yaşanabilir. Donmuş bir ekranla veya asılı bir işlemle karşılaşırsanız, TV’yi kapatıp açmak genellikle sorunu çözecektir.

7. Uygulamaların yanı sıra akıllı TV’lerin başka faydaları var mı?

Akıllı TV’ler başka potansiyel avantajlar da sunar. En yeni setler, karışıma popüler ses asistanlarını ekledi. Sesli arama artık canlı TV içeriğinin yanı sıra akış hizmetlerinden içerik bulmanızı sağlıyor ve hava durumu ve hisse senedi fiyatlarından en son ünlü dedikodularını aramaya kadar her şeyi aramanızı sağlıyor. Ses entegrasyonu, koltuğunuzdan diğer hizmetlere erişmenizi sağlayarak rahatça pizza sipariş etmenize veya bir Uber çağırmanıza olanak tanır. TV’nin yerleşik ses yardımcısını beğenmezseniz, genellikle seçtiğiniz akıllı hoparlörle eşleştirebilirsiniz .

Bu yeni özellikler ayrıca, bağlı ışıklar ve termostatlar gibi akıllı ev cihazlarını kontrol etmenize, Nest kameranızdan veya Halka kapı zilinden beslemeleri görüntülemenize veya robot vakumunuzu kontrol etmenize olanak tanır . Sesli asistanlar gelişmeye devam ettikçe, aynı iyileştirmelerin mevcut akıllı TV’lerde de yazılım ve aygıt yazılımı güncellemeleri yoluyla gelmesini bekleyebilirsiniz.

Bu TV’ler, çevrimiçi bağlantıların yanı sıra normal setlerden daha güçlü işlemcilere sahip olma eğiliminde olduğundan, üreticiler artık akıllı setlerde oldukça yaygın olan sıradan oyunlar gibi başka özellikler ekleyebilir. Oyunlar, PlayStation veya Xbox konsolunda bulunanlar kadar sofistike veya zorlayıcı değildir , ancak bağımlılık yapabilirler.

Birçok set ayrıca bağlı bir akıllı telefondaki resimleri ve videoları büyük ekranlarında yansıtmanıza veya paylaşmanıza olanak tanır. Çoğu üretici, medyayı paylaşırken daha iyi seçilmiş bir deneyim sunmak için özel uygulamalara güvenirken, diğerleri Google Chromecast gibi üçüncü taraf çözümlerine güveniyor . Her iki durumda da, videoları ve fotoğrafları telefonunuzdan veya tabletinizden paylaşmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Akıllı TV’lerde yeni bir trend, büyük ölçüde geliştirilmiş yerleşik ses sistemleridir. LG ve Sony, bu alanda belirli ilerlemeler kaydederek, çeşitli modellerde Dolby Atmos ses sunuyor ve akıllı TV’nin müzik ve çevrimiçi radyo istasyonlarını yayınlamak için ev stereo sistemi olarak görev yapacağını umuyor.

8. Akıllı televizyonumu Amazon Alexa veya Google Home ile kullanabilir miyim?

Akıllı ev teknolojisindeki en büyük trend, akıllı hoparlör , dahili mikrofona sahip bir hoparlör ve sesle çalışan bir asistanı çalıştırmak için donanıma sahip. Amazon, Amazon Echo ve Alexa özellikli diğer cihazlarla burada ilk büyük sıçramayı yaptı , ancak Google’ın kendi Google Asistanı, Google Home gibi ürünlerde adımlar attı . Ve Apple’ın HomePod’u , Siri’ye benzer bir form faktörüne yerleştiriyor.

Harika haber şu ki, bu cihazlar genellikle çoğu akıllı TV ile çalışacak ve yeni yazılım güncellemeleri mevcut akıllı TV’lere yetenek ekledikçe uyumluluk her zaman artıyor. Mevcut haliyle, tüm büyük TV üreticilerinin üç ana akıllı asistan platformundan (Amazon, Apple ve Google) en az biriyle akıllı hoparlör uyumluluğu vardır. Bu seçenekler genellikle akıllı hoparlör veya mobil cihaz gibi ek bir cihaz kullanmayı gerektirir , ancak TV’nizi ve akıllı cihazlarınızı basit konuşma rahatlığıyla kontrol etmenin bir yolunu sunar.

Ancak daha da iyisi, piyasadaki akıllı TV’lerin çoğunda artık bu ses asistanları var. Google Assistant hem Sony hem de Hisense’nin Android TV’lerinde ve LG TV’lerde bulunabilir. Amazon Alexa artık Samsung ve LG TV’lerde de sunuluyor ve Sony, Android TV için yeni bir Amazon Alexa uygulamasıyla uyumluluğunu duyurdu.

Bu modeller genellikle dahili mikrofonlara sahip uzaktan kumandalar sunar ve sesli etkileşimi etkinleştirmek için bir düğmeye basmanıza izin verir. Ancak Sony Bravia A8H OLED TV gibi bazı yeni modellerde yerleşik uzak alan mikrofonları da var. ( 2020 için gördüğümüz en büyük TV trendlerinden biri .) Etkinleştirildiğinde, sadece odayla konuşmanıza izin veriyorlar, ve TV komutlarınızı dinleyecektir.

9. Bir akıllı TV, Roku, Apple TV, Google Chromecast veya Amazon Fire TV gibi set üstü kutularla karşılaştırıldığında nasıldır?

Netflix filmlerini veya YouTube videolarını ekranınızda izlemek için akıllı bir TV’ye ihtiyacınız yok. En iyi akış cihazları  , bu hizmetleri ve daha fazlasını eski bir HDTV’ye veya hatta daha yeni bir 4K TV’ye aktarabilir  . Önde gelen modeller Amazon, Apple, Google ve Roku’dan geliyor. Ancak, bu akış cihazlarının nadiren mevcut akıllı TV’lerin sağlayacağından daha fazla işlevsellik sunduğunu belirtmek gerekir. Aslında, az önce bahsettiğimiz tüm cihaz üreticileri, ilgili akıllı TV’lerinde aynı arayüz ve uygulama seçeneklerine sahiptir.

Örneğin, sadece 50 dolara mal olan Roku Streaming Stick + , binlerce kanal ve uygulama sunar. Bunlar, neredeyse her büyük hizmetin yanı sıra Kung-Fu Tiyatrosu’ndan Victory Western’lerine kadar yüzlerce daha karanlık kanalı içerir. Aslında, Roku, diğer tüm set üstü kutulardan veya piyasadaki herhangi bir akıllı TV’den daha fazla seçenek sunar. Dolayısıyla, yeni bir TV satın almanız gerekmiyor ancak akıllı TV hizmetleri istiyorsanız, ayrı, ucuz bir medya oynatıcı, akıllıca bir seçimdir.

Ek olarak, Roku Ultra gibi set üstü kutular 4K içerik sunar.

Bir Apple evinde yaşıyorsanız ve iTunes koleksiyonunuzun büyük ekranda görünmesini istiyorsanız, o iTunes bağlantısını sağlayabilen tek cihaz olan bir Apple TV’ye ihtiyacınız olacak . Hiçbir akıllı TV’de iTunes için uygulama yoktur. Apple TV’nin en son 32GB yinelemesi 149 dolar ve programları bulmak için Siri desteği içeriyor. Ancak 4K Ultra HD desteği sunmaz ve sınırlı sayıda akış hizmetine sahiptir.

Apple TV ve Siri Remote (Fotoğraf: Jeremy Lips / Tom'un Kılavuzu)

Google’ın 35 dolarlık Chromecast ve 69 dolarlık Chromecast Ultra’sı , bilgisayarınızın web tarayıcısından içerik yayınlamanıza izin verir, ancak bunlar ayrı bir uzaktan kumanda içermez.

Amazon’un 90 $ ‘lık Fire TV’si , temel bir oyun konsolu olarak ikiye katlanır ve 4K içeriğin yanı sıra bazı Alexa becerileri sunar. Yangın TV stick daha ekonomiktir.

10. Akıllı bir TV almak mı yoksa daha ucuz bir TV ve set üstü kutu almak daha mı iyidir?

Akıllı bir TV, akıllı hizmetlerden yoksun benzer bir setten yaklaşık 100 $ daha pahalı. Ancak, bu fiyat farkı hızla buharlaşıyor ve yakında çoğu sette yerleşik akıllı hizmetler olacak.

Fiyat farkı da aldatıcı olabilir, çünkü üst düzey TV’ler genellikle yalnızca bağlı hizmetlerden fazlasını sunar. Akıllı TV’ler genellikle daha iyi video işleme – başka bir deyişle, daha iyi görüntü kalitesi – ve arka tarafta daha fazla HDMI bağlantı noktası gibi genişletilmiş özellikler içerir. Bu, paranızın karşılığında yalnızca internet bağlantısı ve uygulamalardan daha fazlasını alacağınız anlamına gelir.

11. Akıllı televizyonum saldırıya uğrayabilir mi veya bir virüs kapabilir mi?

Teoride, cevap açıkça evet. Sözde beyaz şapka bilgisayar korsanları, internete bağlı akıllı bir TV’ye girmenin ve şifreleri çalmak ve kanalları değiştirmek gibi şeyler yapmanın yollarını göstererek bu konuya dikkat çektiler. Akıllı telefonları ve akıllı TV’leri gözetlemek için CIA tekniklerini ortaya çıkardığını iddia eden WikiLeaks belgeleri, birçok siber güvenlik uzmanının yıllardır özel olarak söylediklerini doğruluyor: Devlet kurumları bu tür cihazlara girebilir ve girebilir.

Akıllı TV’lerin çeşitli arayüzleri olmasına rağmen, çoğu bilgisayar korsanlarının nasıl manipüle edileceğini iyi bildiği popüler bir işletim sistemi olan Linux’un bazı sürümlerini çalıştırır. TV’nizin uygulamalar ve mobil cihazlarla etkileşime girmesini sağlayan uygulama programlama arabirimi (API) de bir endişe konusudur ve yakın zamanda bildirilen güvenlik açıkları, bilgisayar korsanlarının Samsung ve Roku setlerinde yaramazlık yapmasına izin verebilir .

Güvende olmak için, akıllı TV’de çevrimiçi bankacılık veya kredi kartıyla alışveriş gibi hassas şeyler yapmaktan kaçının. Akıllı TV’ler, bilgisayarlar kadar güvenli değildir.

12. Akıllı bir TV sizi izleyebilir mi?

Evet yapabilir. Bir Facebook uygulamasında TV’de veya Amazon veya Netflix’te büyük ekranda sipariş verirken paylaştığınız bilgiler, bu tür bir işi bir PC veya akıllı telefonda gerçekleştirdiğinizle aynı şekilde paylaşılır.

Şirketler, akıllı bir TV’den siz ve izleme alışkanlıklarınız hakkında özel bilgiler toplayabilir. Örneğin 2013’ün sonlarında LG , bu kullanıcılar gizlilik ayarını açtıktan sonra bile sahiplerinin hangi kanalları izledikleri hakkında bilgi aldığını itiraf etti . (LG, bunun o zamandan beri düzeltilmiş bir yazılım hatası nedeniyle olduğunu söyledi.) 

2017’nin başlarında Vizio , şirketin sahiplerinin onayını almadan 11 milyon TV’den görüntüleme verilerini topladığını iddia ederek iddiaları çözmek için 2,2 milyon dolar ödemeyi kabul etti . İddialar, Vizio’yu sadece uygulama kullanımı değil, aynı zamanda sahiplerinin disk oynatıcılarında, kablo sistemlerinde ve hatta havadan yayınlarında ne izledikleri hakkında bilgi içeren gizli izleme yapmakla suçladı.

Ve takip, herhangi bir marka veya üretici ile sınırlı değildir. Aslında, donanımı kimin yaptığından bağımsız olarak , herhangi bir akıllı TV’nin görüntüleme verilerini pazarlamacılara ve reklamcılara satılmak üzere geri gönderdiğini varsayabilirsiniz .

Bu verilerin çoğu, bilgileri görüntülemek, reklamverenlere ne izlediğinizi ve bunu yapmak için hangi uygulamaları kullandığınızı söylemekle sınırlıdır. Bu oldukça zararsız olsa da, daha büyük endişe (çoğu akıllı ev cihazı gibi) TV’nizin güvenliğinin diğer meraklıları dışarıda tutmada o kadar da iyi olmaması olabilir. Kendinizi nasıl koruyacağınız hakkında daha iyi bir fikir edinmek için 5 temel akıllı TV güvenlik ipucuna göz atın .

Ve sizi gerçekten izleyen ya da konuşmalarınızı dinleyen bir TV için endişeleniyorsanız … bu asılsız bir korku değildir. 2020’deki birçok yeni TV, akıllı bir konuşmacı ile elde ettiğiniz aynı konuşma etkileşimini sağlamak için uzak alan mikrofonlarıyla geliyor. Ancak bu, etkinleştirildiğinde bu mikrofonların her zaman açık olduğu ve her zaman dinlediği anlamına gelir. Bu mikrofonların kötüye kullanıldığına dair herhangi bir rapor duymadık, ancak bu hala geçerli bir endişe.

Ve yerleşik bir kamerası olan herhangi bir TV (bu günlerde çok nadirdir) ayrıca, meraklı gözleri oturma odanızdan uzak tutmak için en azından fiziksel bir deklanşör veya lens kapağı içermelidir.

13. Web’de akıllı bir TV’de gezinebilir misiniz?

Çoğu akıllı TV çevrimiçi olmanıza izin verir ve TV ile birlikte gelen önceden yüklenmiş uygulamalar arasında bir web tarayıcısı içerir. Bu tarayıcılar tam olarak bildiğiniz masaüstü web tarayıcıları gibi olmayabilir, ancak her ikisi de web sitelerinin kullandığı tüm HTML standartlarıyla uyumludur ve bu siteleri büyük ekranda düzgün bir şekilde dönüştürebilir ve görüntüleyebilir.

Bazı akıllı TV'ler internette gezinmenize izin verir. (Fotoğraf: Samsung)

Yine de TV’nizde web’de gezinmek biraz zor olabilir. Kablosuz bir klavye ekleyemediğiniz sürece (ve nadiren TV’lere dahil edilirler), web sitelerinde gezinmek için uzaktan kumanda düğmelerinizi veya sesli etkileşiminizi kullanacaksınız ve ikisi de internette gezinmenin özellikle rahat veya sezgisel bir yolu değildir.

14. Akıllı TV yerel kanalları alabilir mi?

Akıllı TV hizmetleri ve özellikleri, bir TV’nin yerel istasyonları alma yeteneğini etkilemez. Kablo veya uydu hizmetiniz varsa, aynı istasyonları almaya devam edeceksiniz. Bu hizmetlerden herhangi birine sahip değilseniz, akıllı hizmetler için yine de bir tür internet bağlantısına (DSL veya kablo) ve ardından yerel, kablosuz yayınları çekmek için en iyi TV antenlerimizden birine ihtiyacınız olacak. ücretsiz. En azından şimdilik, çoğu televizyon istasyonu, canlı yayınlarını çevrimiçi olarak yayınlayan radyo istasyonlarının liderliğini takip etmedi.

15. Akıllı TV kablonun yerini alabilir mi?

Giderek daha fazla insan, kablo veya uydu TV hizmetinin Amazon Video , Hulu , Netflix ve YouTube TV gibi ücretli çevrimiçi hizmetler lehine sonlandırılması anlamına gelen kablo kesmeyi deniyor . Akıllı TV’nizi bu hizmetlerden yararlanmak ve belirli sınırlamalarla kabloyu kesmek için kullanabilirsiniz.

Ayrıca abonelik olmadan saatlerce şov, film ve hatta canlı haber ve spor sunan birkaç ücretsiz, reklam destekli hizmet vardır. Crackle, Pluto.tv ve Xumo çoğu akıllı TV platformunda mevcuttur ve hemen hemen herkes için bir şeyler sunar. Anime odaklı Crunchyroll ve yalnızca müzik videosu Vevo gibi daha özel hizmetler, çoğu akıllı TV’de niş içerikler sunar ve The Roku Channel gibi diğerleri tek bir platforma özgü olabilir.

Bir kablo veya uydu TV aboneliğini sürdürmenin en büyük nedeni, canlı spor etkinliklerini izlemektir. (MLB.com gibi bazı uygulamalar canlı spor yayını yapar, ancak bu hizmetler ekstra ücrete tabidir ve tüm oyunları içermez.)

Ancak, artık hem yerel yayın ağları hem de canlı sporlar sunan Dish Network’ün Sling TV’si ve Sony’nin PlayStation Vue’su gibi birkaç kablo değiştirme hizmeti var . Diğer bir popüler kablo değiştirme seçeneği olan Sling TV, bir zamanlar Roku veya Android TV yazılımı kullanan TV’lerle sınırlıydı, ancak şimdi 2018 itibarıyla LG ve Samsung TV’lerde mevcut. DirecTV Now ve YouTube TV diğer iki seçenektir.

Bazı akıllı TV’lerde yerleşik dijital TV tarayıcılarının bulunmadığını ve genellikle ev sinema ekranı olarak adlandırıldığını unutmayın. Bu tür setler, yerel istasyonları çekmek için anten kullanamaz, bu nedenle, kabloyu kesmeyi ve yalnızca akış ve havadan yayın kullanmayı planlıyorsanız, bu özelliği kontrol edin.

16. Akıllı TV’nin kablolu yayın kutusu veya geniş banda ihtiyacı var mı?

Sahip olduğunuz aynı kanalları almaya devam etmek istiyorsanız, cevap evet: Hala bir kablolu veya uydu kutusuna ihtiyacınız var, çünkü başka hiçbir seçenek aynı kanalları ve istasyonları aynı şekilde sunmayacaktır.

Ancak, izlemek istediğiniz şovları almaya devam etmek için ücretli bir aboneliğe bağlı kalmanız gerekip gerekmediği başka bir sorudur. Birçok kanal kendi akış uygulamalarını sunar ve popüler şovlar genellikle Netflix, Hulu ve Amazon Prime gibi hizmetlerde de bulunabilir.

Ek olarak, bir kablo TV alternatifini kullanarak bir kablo aboneliğini çok benzer bir akış deneyimiyle değiştirebilirsiniz . Bunlar arasında Sling TV , YouTube TV ve Canlı TV’li Hulu gibi hizmetler bulunur ve mevcut kablo veya uydu faturanızdan muhtemelen daha ucuz olan bir abonelik ücreti karşılığında birkaç kanalda kablo benzeri bir deneyim sunarlar.

Geniş bant sorusuna gelince, cevap kesin olarak evet. Bağlı uygulamalardan ve hizmetlerden – smart TV’yi akıllı kılan herhangi bir şeyden – yararlanmak istiyorsanız, bir internet bağlantısına ihtiyacınız olacaktır. İhtiyacınız olan hızlara gelince, kullanım amacınıza göre değişecektir, ancak aşağıdaki yönergeler yardımcı olacaktır.

DVD kalitesinde 1080p çözünürlükten daha düşük çözünürlükte video akışı yapmak için minimum 3 Mbps hıza ihtiyacınız olacaktır. Full HD için 1080p’de 5 Mbps’ye ( Netflix’e göre ) veya 6 Mbps’ye ( Hulu’ya göre ) ihtiyacınız olacak.

Ancak 4K olarak yayın yapmak istiyorsanız, talepler çok daha serttir: Hulu minimum 16 Mbps bant genişliği önerirken, Netflix “saniyede 25 megabit veya daha yüksek sabit bir internet bağlantı hızı” önerir .

17. Akıllı bir TV’nin daha iyi bir görüntü veya sesi var mı?

Şart değil. Dahili Wi-Fi ve videoyu açmak için kullanılan bir işlemci, resim kalitesini doğrudan etkilemez. Bununla birlikte, üreticiler başlangıçta daha pahalı, daha yüksek kaliteli (ve daha iyi performans gösteren) HDTV’lere akıllı TV özellikleri eklediklerinden, alışveriş yapanlar bazı akıllı TV’lerdeki görüntü kalitesinin, akıllılardan yoksun daha düşük fiyatlı modellerden daha iyi olduğunu görecekler.

Ayrıca Dolby Atmos ses ve HDMI ARC desteği gibi en yeni ses özelliklerine sahip olma olasılıkları daha yüksektir . Dolby Atmos, yatay çevrenin yanı sıra dikey surround özelliği ile daha zengin bir ses deneyimi sunar ve daha dolgun, daha nüanslı ses sunmak için daha yüksek bir bit hızı kullanır. Diğer bir özellik olan Ses Dönüş Kanalı (ARC), ses verilerini de ve ses çubuğunuzdan göndermek için tek bir HDMI kablosu kullanmanıza izin verir, böylece tüm bağlı cihazlarınız en iyi sesi alır, ekstra kablo gerekmez. Bu özellikler akıllı TV’lerle sınırlı değildir, ancak üreticilerin bunları daha birinci sınıf ürünlerine dahil etme olasılıkları çok daha yüksektir, bu da TV’lerin akıllı işlevsellikten yoksun kalmasına neden olur.

Ancak Netflix ve Amazon Prime Video gibi akış uygulamalarının 4K ve HDR özellikli içeriğin keyfini çıkarmak için en kolay seçeneklerden birini sunduğunu belirtmekte fayda var. 4K Blu-ray’ler satın alınabilir ve kiralanabilirken akış, TV’niz için yüksek çözünürlüklü, yüksek parlaklığa sahip ekranınızdan gerçekten yararlanan zengin içerik elde etmenin en kolay yolunu sunar. 4K ve HDR’yi destekleyen bir modele sahip olmanız koşuluyla, bir akış çubuğuyla bu aynı işlevlerden bazılarını elde edebilirsiniz, ancak akıllı TV’ler, genellikle sizin için zaten ödediğinizden daha fazla maliyete sahip olmadan, en iyi kolaylık ve içerik kombinasyonunu sunar.

By Fırat

Bilgisyar ve internet teknolojilerine aşık, bu yolda emin adımlarla ilerleyen bir küçücük biliminsanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir